InspiracijaOdgoj djeceBLW metoda hranjenja

BLW metoda hranjenja: Kako i kada početi?

  10. Listopad 2024.,    9 min. čitanja,
Baby-led weaning (BLW) je metoda uvođenja dohrane kod beba koja omogućava djetetu da samo istražuje i jede čvrstu hranu, umjesto da ga roditelji hrane kašicama.
 
Za razliku od tradicionalnih metoda hranjenja, BLW djeci omogućuje aktivno sudjelovanje u procesu otkrivanja novih okusa i tekstura. Kako i kada započeti s BLW-om te koji su mu najveći nedostatci, saželi smo za vas u članku. 

Što je zapravo BLW?

Među roditeljima se vode žestoke rasprave o prelasku s mlijeka na krutu hranu. Kada početi i koja je metoda najbolja? Svako dijete ima različite potrebe i sposobnosti pa će svakome odgovarati nešto drugačije.

Prema općim preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, bebe bi se prvih 6 mjeseci života trebale hraniti isključivo mlijekom. Nakon toga u njihovu prehranu treba postupno uključivati ​​drugu prikladnu, čvršću hranu. Već u dobi od 1 godine djeca mogu jesti gotovo sve što i odrasli.

Gore spomenuta prekretnica možda neće odgovarati svima. Individualne razlike u razvoju mogu uzrokovati da za neku djecu bude prerano, a za drugu prekasno. Stoga donosite odluke na temelju drugih karakteristika osim dobi.
Kada je dijete spremno za BLW?
= kada ima dovoljno razvijenu motoriku, ne leži
= kada može kontrolirati glavu i vrat
= kada funkcionira koordinacija oko-ruka-usta
= kada samo pokazuje interes za hranu
= kada njegov probavni sustav počne trebati više hranjivih tvari (npr. anemija)
Da ste pitali roditelje prije 10 ili više godina, većina bi vam vjerojatno rekla da se oslanjaju na hranjenje žlicom i počinju s pireima.

No, usudilo bismo se reći da BLW postaje sve popularniji, a roditelji sve otvoreniji prema ovoj metodi hranjenja. Kao što naziv govori, umjesto da dijete hranite unaprijed pripremljenom smjesom, prepuštate mu da samostalno kontrolira izbor i unos hrane. Iako vjerojatno možete zamisliti katastrofalne scenarije u kojima će vam dijete skočiti na glavu, ako se postave odgovarajuće granice, ovo ipak može biti korisniji oblik proširenja dječjeg jelovnika.
Ana Jelekovac Jurkin
Mag. nutr. posvećena bebama i djeci
Jedno od najčešćih pitanja koje me pitaju je svakako: Što da prvo ponudim svojoj bebi?’

Ono što uvijek naglašavam je činjenica da ne postoji jedna savršena namirnica za početak, ali postoji ih jako puno koje mogu biti dobar odabir u početnom periodu dohrane. 

Pokušaj se orijentirati na raznolikost i iskoristiti ‘prozor mogućnosti’ koji je najintenzivniji u periodu od 6.-9. mjeseca, a u kojem je bebama najlakše naučiti voljeti nove okuse i namirnice.

5 glavnih principa BLW-a

Odvikavanje od dojenja vođeno djetetom temelji se na nekoliko principa koji vas mogu na mnoge načine podsjetiti na Montessori metodu. No, naglasak na djetetovoj neovisnosti i podrška iskustvenom učenju nisu jedine stvari koje opisuju BLW.
👶 Samostalnost u donošenju odluka
Djeca sama odlučuju što, koliko i koliko dugo žele jesti. To znači, primjerice, da čak i ako dijete odbija većinu hrane, nećete mu je žličicom gurati u usta.

🎨 Raznolik izbor
Djeca imaju na izbor više namirnica različitih tekstura, boja i oblika.

🖐️ Senzorna iskustva
Važan dio je istraživanje osjetilnih iskustava hrane. "Kušanje" ne samo mirisom i okusom, već i dodirom.
"S hranom se ne igra!"
Iako ste možda već stotinu puta od vlastitih roditelja čuli rečenicu “S hranom se ne igra”, prema istraživanju iz 2017. trebalo bi biti upravo suprotno. Upravo igra s hranom podupire djecu u kušanju i otklanja strah od nepoznatih namirnica. U isto vrijeme, postupno i redovito izlaganje djeteta različitim sastojcima smanjuje njegovu osjetilnu nelagodu od osjeta povezanih s hranom.
👪 Druženje s obitelji
Umjesto da bude pasivno hranjeno, dijete jede za obiteljskim stolom s drugima. Studije potvrđuju da je ovaj aspekt važan za razvoj djece. Prema rezultatima istraživanja, djeca manje odbijaju hranu ako jedu u isto vrijeme kad i njihovi roditelji. 

🗣️ Komunikacija
Bitan dio ove metode, posebno za stariju djecu, jest saznati njihove sklonosti i averzije. Što im se ne sviđa i zašto? Smeta li im miris, konzistencija ili kombinacija dviju tekstura? Kod male djece to možete otkriti i neverbalno.  

Možda je najvažnije biti dosljedan u nekim stvarima. Možete izmjenjivati ​​dvije metode, ali postavite neku vrstu reda.
 
Isto vrijedi i kada bebu ostavljate nekome na čuvanje: objasnite i naglasite to, posebno svojim roditeljima koji su možda navikli drugačije hraniti djecu. Ili nađite dadilju.

Kako funkcionira: Primjeri iz prakse

U početku djeca ovaj način prehrane doživljavaju kao igru ​​ili zabavnu aktivnost. Moguće je (i više nego vjerojatno) da u početku neće previše jesti. To je u redu: to je dio cilja. 

Glavni dio prehrane uvijek treba biti mlijeko, ostale namirnice uzimajte samo kao dodatak. Stoga se preporuča bebu prvo nahraniti mlijekom, a nakon sat-dva ponuditi hranu.
Na kraju ćete se probiti do točke u kojoj djeca stave dio hrane u usta i progutaju je. 

Što ako se djetetu neki sastojak ne sviđa ili ga kategorički odbija, a da ga nije probalo? Krenite polako i postupno. Poslužite samo mali komadić i napunite ga nečim za što već znate da vaše dijete voli. Saznajte što je uzrok nesviđanja: boja ili nepoželjna konzistencija.
Ana Jelekovac Jurkin
Mag. nutr. posvećena bebama i djeci
Bebe na početku dohrane jedu izuzetno male (ili nikakve) količine hrane, što je potpuno normalno. Na samom početku dohrane naglasak ni ne bi trebao biti na tome, već na tome da se upoznaje s hranom, cijelim procesom, vježba prinošenje ustima, istražuje ručicama, promatra druge članove itd.

Baš zato, ako ćeš kuhati obrok isključivo za bebu vrlo vjerojatno će ti i puno teže pasti ako ništa ne završi u ustima i ako sve moraš baciti, a tako je zbilja teško održati motivaciju za dalje. Osim toga, na početku je baš teško procijeniti koliko bi uopće toga trebalo pripremiti za bebin obrok i najčešće pripremamo daleko previše.

Umjesto toga, pokušaj obrok za bebu izdvojiti iz obroka koji pripremaš za ostatak obitelji. Tako ćeš si olakšati i spriječiti bacanje hrane.
Siterice.hr savjet
Ako imate izbirljivo dijete koje odbija jesti, možete koristiti hranu kao senzornu igračku kako biste ga potaknuli da istražuje i bolje prihvati različite namirnice. Evo nekoliko praktičnih savjeta kako dopustiti djeci da se igraju s hranom, čak i ako je ne žele jesti:

Cijeđenje hrane u vrećici: Ako želite izbjeći nered, stavite hranu u vrećicu sa zatvaračem. Na primjer, napunite vrećicu vodom i kukuruzom kako bi dijete moglo stiskati i osjetiti teksturu bez prosipanja.

🎨 Slikanje prstima: Koristite tekuću hranu poput jogurta ili pirea za crtanje prstima. Ova igra može pomoći djetetu da se navikne na nepoznate teksture, smanjujući otpor prema novoj hrani.

📦 Istraživanje kutije s rižom: Napunite kutiju suhom rižom ili tjesteninom. Djeca mogu prebirati zrna, presipati ih ili uspoređivati suhi i kuhani oblik hrane.

🍽️ Igra kuhinje: Pretvarajte se da kuhate i poslužujete hranu. Ova maštovita igra može pomoći djeci da bolje razumiju hranu i osjećaju se ugodnije oko nje, dok vi, kao roditelji, također bolje razumijete njihove prehrambene navike.

Priprema obroka: Kako rezati povrće i ostale namirnice?

Pravilna priprema osigurava da su obroci ne samo hranjivi, već i sigurni za konzumaciju, osobito kada pripremate hranu za te male, slatke prstiće.
  • Za početak se držite mekih sastojaka. Tekstura bi trebala biti dovoljno fina da je možete zgnječiti samo prstom. Stoga preskočite sirovu mrkvu ili jabuku ili ih skuhajte ili pirjajte kako bi bile mekše.
  • Narežite hranu na komade koje dijete može uhvatiti. Beba od nekoliko mjeseci može hvatati samo veće stvari, stoga birajte oblik trakica ili štapića. 
  • Nemojte začinjavati povrće ili proteine. Pretjerano soljenje od najranije dobi stvara im naviku da u budućnosti traže pretjerano slanu, nezdravu hranu.
  • Uklonite sjemenke, koštice ili kosti radi sigurnost. Čak i male, okrugle namirnice narežite na komadiće. Bobičasto voće poput borovnica, grožđa ili rajčice predstavlja najveći rizik od gušenja.
  • Počnite s 2 do 3 namirnice po obroku. U jednostavnosti je snaga. Stoga odaberite samo nekoliko namirnica koje ćete postupno zamijeniti novima.
Ana Jelekovac Jurkin
Mag. nutr. posvećena bebama i djeci
Neke namirnice su same po sebi nezgodne za držanje, a kako bi izbjegla to da se bebi komadi stalno skliži i ispadaju, možeš probati sljedeće:

  • Komade uvaljati u mrvice (mljevene sjemenke, orašaste plodove ili mrvice kokosa)
  • Komade narezati cik cak
  • Poslužiti voće s korom (npr. banana, avokado, kiwi itd.)
Siterice.hr savjet
Najbolji način za praćenje napretka vašeg djeteta: počnite zapisivati ​​podatke. Što mu se svidjelo, što ga je najviše zanimalo? Što je jelo ili odbijalo jesti taj dan? 
Koje su sirovine prikladne za korištenje?

  • 🍓 Voće: Narezane banane, borovnice, avokado, jagode, oguljene jabuke kuhane na pari. 
  • 🥦 Povrće: Pirjana mrkva, bundeva, batat, tikvice, brokula.
  • 🐟 Proteini: Tvrdo kuhana jaja, nasjeckana piletina ili govedina, lako probavljive mahunarke, riba, tofu, mliječni proizvodi s nižim udjelom proteina i soli.
  • 🥣 Ugljikohidrati: Kaša od žitarica, kuhana riža.

BLW vs. hranjenje žlicom: Za i protiv

Ako vam se metoda odvikavanja koju vodi beba još uvijek ne čini dobrom, razmotrite njene prednosti u usporedbi s tradicionalnim hranjenjem žlicom. 
  • Razvoj žvakanja i gutanja. Hranjenje žličicom samo uči djecu gutanju, što inače ionako mogu zahvaljujući prirodnim refleksima. Naprotiv, zahvaljujući BLW-u, čak i bez zuba, razvija se sposobnost žvakanja, jača čeljust i jezik.
  • Poboljšane motoričke sposobnosti. Male stvari poput uzimanja hrane u ruku pomažu u poboljšanju grube motoričke sposobnosti. I to pogotovo u usporedbi s djetetom koje samo pasivno sjedi i pušta roditelja da ga hrani.  
  • Veća neovisnost. Roditelji ne forsiraju i ne tjeraju djecu na hranu. Dijete samo odlučuje kada mu je dosta.
  • Preferencije okusa. Najprije ćete saznati koje su dječje preferencije, zašto i što ne vole te ćete pronaći izvor njihove izbirljivosti (konzistencija, tekstura i sl.).
  • Prevencija alergija. Prema istraživanju, izloženost određenim alergenima (jaja, kikiriki, soja) u ranom djetinjstvu povezana je sa smanjenim rizikom od alergija kod djece kasnije u životu. Prilozi i grickalice često ne sadrže ove alergene.

Najčešće zamjerke BLW-u

Iako istraživanja posljednjih godina podupiru tvrdnje o učinkovitosti ove metode, neće je svaki roditelj smatrati dobrom. Unatoč prednostima, nekoliko legitimnih prigovora vam može odmah pasti na pamet. Ovdje smo za vas saželi one koje se najčešće ponavljaju.

🛑 Opasnost od gušenja 
Nedostatak BLW-a o kojem se najčešće govori je opasnost od gušenja zbog gutanja većih komada. Možete ga smanjiti pravilnom pripremom rizičnih sirovina. Neka istraživanja pokazuju da rizik nije veći nego kod hranjenja žlicom. 

  • Rješenje: Izbjegavajte namirnice poput orašastih plodova, grožđa, trešanja, cijelih rajčica ili hrskavog povrća i voća. Držite situaciju pod kontrolom: uvijek nadzirite dijete, neka jede u uspravnom položaju sjedeći.
Ana Jelekovac Jurkin
Mag. nutr. posvećena bebama i djeci
Zbog svoje teksture, s jabukom zaista treba biti oprezan kada pričamo o hranjenju beba, ali i toddlera. Sirova jabuka predstavlja jednu od najopasnijih namirnica za djecu ispod 3. godine.  Ako jabuku servirate u komadima, za bebe 6+ ona obavezno treba biti kuhana i pečena, nakon čega ju možete servirati u polovicama ili kriškama, sa ili bez kore.

Ako biste voljeli ponuditi jabuku u sirovom obliku, onda ju svakako naribajte i poslužite samostalno ili uz dodatak npr. mljevenih sjemenki i cimeta te dajte bebi da ju jede ručicama.

Za bebe 9+ možete je ponuditi na isti način ili sirovu, izrezanu na jako tanke i plosnate kriške.
🛑 Čišćenje
Očita mana BLW-a je strah od velikog nereda nakon igranja s hranom. 

  • Rješenje: U usporedbi s nedostacima hranjenja žličicom, kao što je rizik od izbirljivosti, ovo je minimalan i lako rješiv problem. Možete pozvati pomoć za čišćenje ili čak pronaći dadilju koja će vam osim čuvanja djece pomoći i u čišćenju. 

🛑 Strah od pothranjenosti
Kada dijete ne jede prema vašim očekivanjima i zamislima, lako vas je prestrašiti i težit ćete mu forsirati hranu kako ne bi propustilo vrijedne hranjive tvari. Međutim, trebali biste paziti na unos dovoljne količine željeza, s kojim se mnoge mame bore u ranoj fazi BLW-a.

  • Rješenje: Ako počnete u preporučenom razdoblju od otprilike šest mjeseci, možete pustiti bebu da se igra s hranom bez straha da će biti pothranjena. U ovoj dobi djeca još uvijek većinu hranjivih tvari dobivaju iz majčinog mlijeka. Postupno u svoju prehranu uključite niz namirnica koje sadrže dovoljno željeza, vitamina i minerala. Ako dijete odbija izvor hranjivih tvari koji ste odabrali, potražite odgovarajuće alternative. 

Kaos i dohrana: Kako to prihvatiti?

Prijelaz na krutu hranu nije lak za dijete, ali ni za roditelje. Nemojte biti prestrogi prema sebi: osjećati se očajno i ljutito kada dijete odbija jesti ili se samo igra s hranom potpuno je prirodno.

Problemi s dohranom mogu imati mnogo uzroka i rješenja, stoga se nemojte ustručavati kontaktirati dječjeg nutricionista za pomoć.