InspiracijaČišćenjeDubinskim čišćenjem protiv alergija

Dom bez alergija: Moć dubinskog čišćenja

  8. Svibanj 2024.,    6 min. čitati,
Proljeće je napokon tu što je dobra vijest za većinu ljudi, ali noćna mora za alergičare. S toplijim vremenom dolazi povećana prisutnost alergena u zraku, stoga dubinsko čišćenje za alergičare nije samo stvar estetike i urednosti, već i važan dio brige o zdravlju. 

Popis najčešćih alergena u kućanstvu

Prije svega, važno je znati koji se alergeni najčešće nalaze u kući. U proljeće se većinom fokusiramo na pelud, ali često zanemarujemo činjenicu da se mnogi od alergena možda već skrivaju upravo u našim domovima.

Grinje 

Grinje su mali člankonošci vidljivi mikroskopom koji se hrane mrtvim stanicama ljudske kože. Najčešće ćete ih pronaći u poplunima, jastucima ili madracima, a vole toplo okruženje. 
  
Kako ih se riješiti? Investirajte u kvalitetnu antialergijsku posteljinu koja grinjama onemogućuje prolazak i daljnje razmnožavanje.

Ako ne želite kupovati novu posteljinu, zamotajte madrace i jastuke u navlake otporne na alergene i perite ih svaki tjedan u vrućoj vodi.

Grinje također žive u tepisima. Prevencija je lijek, stoga redovito usisavajte. Idealno bi bilo imati usisavač s kvalitetnim filterom koji sprječava kovitlanje prašine.

Životinjska dlaka

Kućni ljubimci mogu biti prijetnja alergičarima. Njihovo krzno (ljuske kože), dlaka i slina mogu izazvati alergijsku reakciju, a to se najčešće događa u kombinaciji s kućnom prašinom.

Dobra je ideja odrediti u koje prostorije kućni ljubimci neće ulaziti kako biste smanjili cirkulaciju alergena – najidealnije, spavaća soba. 

No, ako pak želite dijeliti svaki prostor sa svojim malim čupavcem, razmislite o pudlici koja je sjajan izbor za alergičare.

Gljivice

Plijesan, odnosno gljivice, se najbolje razvijaju u prostorima gdje postoji prekomjerna vlaga. 

Provjerite curi li vam voda negdje u prostoriji, poboljšajte ventilaciju i temeljito očistite kupaonicu sredstvima protiv plijesni. Najbolji način za spriječiti plijesan je redovito kontroliranje vlažnosti.

Pelud i vanjski alergeni

Ovu vrstu alergana najčešće unosimo izvana na obući ili odjeći. 

Koristite otirače i izuvajte cipele ispred ulaza ako je to moguće. Alergičari od peludnih alergija najčešće pate u proljeće kada je sezona peludi najjača – u razdoblju od ožujka do svibnja. 

Preporučujemo praćenje peludnog kalendara kako biste znali koliki je peludni spektar u zraku u svakom od hrvatskih gradova.
Adéla Kubištová
Stručnjakinja za čišćenje i pranje rublja
S dolaskom proljeća u naše domove ulazi mnogo više čestica prašine i peludi. Preporučujem češće usisavanje, brisanje prašine i mijenjanje posteljine. Uvijek mijenjam vrećicu i filtere u usisavaču svako proljeće. To je leglo grinja. 

Kako vam dubinsko čišćenje može pomoći u prevenciji alergija?

Kao što već i samo ime sugerira, ova vrsta čišćenja seže do najdubljih i najskrivenijih prljavština. Baš kao i proljetno čišćenje, tako i dubinsko čišćenje treba imati logičan redoslijed. Započnite identificiranjem i ciljanjem najčešćih žarišta alergena u vašem domu kao što su:

🛏️ Madraci i posteljina
Grinje se nalaze u posteljini, madracima i jastucima.

🚪 Tepisi i prostirke
U njima se kriju prašina, životinjska dlaka i drugi alergeni.

🛋️ Tapecirani namještaj
Presvlake, fotelje ili sofe također mogu biti utočište za grinje. 

📻 Ostali predmeti
Smanjite broj površina/predmeta koji mogu skupljati prašinu i druge alergene. Manje stvari = manje sakupljača prašine.

🚿 Tuš zavjese i kupaonske prostirke
Ovo su idealna područja za gljivice koje se razvijaju u vlažnom okruženju. 
Adéla Kubištová
Stručnjakinja za čišćenje i pranje rublja
Ako ste alergični na prašinu ili grinje, preporučujem da obratite pozornost i na svoj madrac. Na tržištu postoje razni proizvodi koji će vam pomoći ukloniti grinje i učiniti vaš boravak u krevetu ugodnijim. Većina ih se također može koristiti za druge presvlake i tepihe. Ne zaboravite na poplun i jastuk te ih perite svaka tri mjeseca.

Strategija dubinskog čišćenja

Dubinsko čišćenje svakako treba biti temeljitije od uobičajenog i uključivati ​​čišćenje mjesta koja se često zanemaruju tijekom redovnog čišćenja. 

To su uglavnom teško dostupna mjesta iza namještaja, ispod tepiha i iza ormara.
Dobro dubinsko čišćenje treba uključivati ​​čišćenje tepiha, presvlaka i klima uređaja. Obavezna je i provjera filtera, ventilacije i drugih mjesta koja mogu biti odlično skrovište za alergene.

Gdje započeti?

Dubinsko čišćenje puno je lakše ako prije njega poduzmete preventivne korake:

  • Izujte se na vratima ili u zatvorenom hodniku.
  • Koristite HEPA filter zraka.
  • Budite minimalist. Izbjegavajte kolekcionarske police koje skupljaju prašinu.
  • Zalijevajte svoje biljke kockicama leda kako biste spriječili nakupljanje vode koja dovodi do plijesni.
  • Redovito brišite površine krpom od mikrovlakana.
  • Ne ostavljajte prozore dugo otvorene tijekom razdoblja visoke koncentracije peludi.
  • Što manje zavjesa i ukrasnih jastuka, to bolje.
  • Redovito kupajte kućne ljubimce i četkajte ih vani kako biste smanjili linjanje i širenje alergena po kući.
Nakon što smo poduzeli preventivne korake, vrijeme je za akciju čišćenja.

Prije nego što počnete, imajte na umu da čišćenje trebate prilagoditi svojim potrebama, fokusirajući se uglavnom na alergene koji smetaju vama ili članovima vašeg kućanstva. 

  • Koristite hipoalergene proizvode za čišćenje: Odaberite proizvode za čišćenje bez alergena i intenzivnih mirisa kako biste smanjili iritaciju. 
  • Nosite masku i rukavice: Odaberite masku koja pokriva i usta i nos kako biste se što bolje zaštitili. Ako ste skloni iritaciji kože, također je poželjno koristiti rukavice.
Nakon čišćenja izađite na svjež zrak
Prašina koja se uzburka tijekom čišćenja ostaje u zraku. Stoga, nakon što završite s čišćenjem, izađite malo vani na svježi zrak dok se sve ponovno ne slegne.
  • Koristite vlažne krpe od mikrovlakana umjesto krpa za prašinu: Dobro je upotrebljavati krpe od mikrovlakana bez obzira jeste li alergični ili ne. Krpe od mikrovlakana upijaju prašinu umjesto da je samo razbacuju po zraku kao što to rade obične krpe. 
  • Nabavite pročišćivač zraka: Pročišćivač zraka može značajno poboljšati kvalitetu zraka u prostoriji, a ujedno vam i pomoći u rješavanju neugodnih mirisa. Više vam neće trebati klasični osvježivači zraka koji su uglavnom štetni za alergičare. 
  • Uvijek počnite čistiti odozgo: Kada čistite viša mjesta, sva prašina pada na površine ispod. Kako ne biste morali dva puta čistiti ista mjesta, najprije počnite s gornjim dijelovima (npr. ormar) i spuštajte se postupno prema dolje dok ne dođete do poda.
  • Izbjegavajte metenje; koristite usisavač: Metenjem zapravo premještate prljavštinu i prašinu s jednog mjesta na drugo. To je slično brisanju prašine suhom krpom zbog čega te čestice samo lebde u zraku, a ne uklanjaju se. 
Koristite usisavače s HEPA filterom
Koristite usisavač s HEPA filterom koji može učinkovito filtrirati čestice iz zraka te uhvatiti čak i male alergene kao što su grinje, životinjska dlaka i pelud. Ne zaboravite redovito mijenjati filtere!
  • Očistite ventilacijske otvore i filtre: Očistite ventilacijske otvore i zamijenite filtere klima uređaja kako biste spriječili kruženje alergena u zraku.
  • Očistite tepihe i presvlake: Za uklanjanje alergena s tepiha i presvlaka, razmislite o profesionalnom dubinskom čišćenju. Također vam može pomoći usisavač s HEPA filterom.
  • Kontrolirajte vlažnost: Održavajte unutarnju vlažnost zraka između 30 i 50% kako biste spriječili stvaranje plijesni. Koristite odvlaživače zraka u prostorijama s visokom vlagom. Također, redovito čistite sve površine i zamijenite sve pljesnive zavjese za tuš te kupaonske prostirke.
Adéla Kubištová
Stručnjakinja za čišćenje i pranje rublja
Kao alergičar, trebali biste izbjegavati vlažne prostore u kojima se kasnije može pojaviti plijesan. Stoga svaki dan redovito prozračite svaki prostor. Najmanje 2-⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠3 puta dnevno, svi prozori neka budu širom otvoreni 5 do 10 minuta. Ući će svjež zrak i spriječit ćete prekomjernu vlagu u domu. Redovito usisavanje podova, tepiha, ali i madraca također će poboljšati kvalitetu zraka.
Ne bojte se biljki! 🌱
Odabir pravih sobnih biljaka može pozitivno utjecati na zrak u vašem domu. Popularne "biljke za čišćenje" uključuju biljku zmiju (sanseverija), aloe veru i dracaenu (zmajevac). 

Ne zaboravite s vremena na vrijeme obrisati lišće vlažnom krpom kako biste spriječili nakupljanje prašine.
Fokusirajući se na ključna područja poput madraca, tepiha i tapeciranog namještaja te primjenjujući jednostavne trikove poput filtriranja zraka i održavanja vlažnosti, možemo stvoriti ugodan i čist prostor uz minimalnu prisutnost alergena.

Neka dubinsko čišćenje postane tvoj super saveznik u održavanju doma bez alergija, dopuštajući ti da uživaš u proljeću bez ikakvih briga!

Imate li i vi neke savjete koje biste željeli podijeliti s nama? Ostavite komentar na našoj objavi na Facebooku ili Instagramu.