InspiracijaInstrukcijeEngleski za djecu

Engleski za djecu: Kada i kako početi?

  29. Svibanj 2024.,    7 min. čitanja,
Svi smo svjesni da engleski postaje sve integriraniji u živote djece, gotovo kao prirodni dio njihove svakodnevice. No, postavlja se pitanje: kada je najpogodnije vrijeme za početak učenja engleskog jezika i kako odabrati pristup koji će biti najučinkovitiji? 
Odabir pravog pristupa može biti izazovan, stoga razmotrimo različite aspekte učenja engleskog jezika i kako ih najbolje uskladiti s potrebama i sposobnostima svakog djeteta.

U kojoj dobi je idealno početi učiti engleski?

Kada govorimo o početku učenja stranog jezika, postoji uvjerenje da treba krenuti što prije. No, je li to stvarno tako?

Mlađa djeca imaju veliku kognitivnu prednost povezanu s dobi. Veća neuroplastičnost mozga omogućuje im brže učenje stranog jezika do razine izvornog govornika. Sposobnost učenja jezika ograničena je nakon određenog vremenskog razdoblja. 

Ali postoje i drugi čimbenici koji im višestruko olakšavaju učenje stranog jezika. Djeca su manje sputana u učenju i govoru te češće riskiraju bez straha da će pogriješiti. Istodobno ih potiče želja za komunikacijom. Učenje engleskog u ovom razdoblju za njih je prirodnije i učinkovitije.
Jeste li znalI?
Sposobnost učenja jezika urođena je – dojenčad pokazuje sposobnost prepoznavanja složenih obrazaca u govoru i automatskog generiranja implicitnih pravila za pouzdano prepoznavanje i proizvodnju tih obrazaca u budućnosti.
Ni sami stručnjaci nisu složni oko toga u kojoj dobi treba početi učiti engleski. Ne postoji jedan točan odgovor. Neki stručnjaci se vode onom "što prije to bolje" zbog sposobnosti brzog učenja. S druge strane, postoje mišljenja koja skreću pozornost na pretjerano naprezanje i forsiranje djeteta u ranoj dobi.

Pedagoška praksa pokazuje da dob u kojoj počinje učenje stranog jezika nije toliko važna koliko kvalitetno pedagoško vodstvo i oblik poučavanja. 

Međutim, stručnjaci se slažu da je idealno pričekati barem do 3. godine života s početkom podučavanja. U tom razdoblju već je moguće dijagnosticirati eventualne poremećaje u psihomotornom razvoju djeteta. 
Razdoblje nakon treće godine života je najučinkovitije za usvajanje novih znanja. Lijeva hemisfera se počinje razvijati i preuzima govorne funkcije. 

Zahvaljujući tome, dijete može dobro razviti i materinski i strani jezik. Međutim, redovitost je važan i nezanemariv preduvjet. Ako s djetetom tek s vremena na vrijeme pričate engleski, nemojte očekivati neke ​​spektakularne rezultate.

Kada je bolje pričekati s engleskim?

☝️ Dijete još ne govori tečno svoj materinji jezik.
☝️ Dijete još nije u stanju aktivno percipirati svijet oko sebe.
☝️ Dijete ima smetnje u razvoju, kao što su poremećaji u psihomotornom razvoju. 
☝️ Ni sami niste psihički spremni.

❗Važno je uzeti u obzir individualne potrebe i razvojne faze svakog djeteta kada odlučujete hoćete li početi učiti engleski ili pričekati. U nekim slučajevima odgađanje obrazovanja može biti prikladnije i dati bolje dugoročne rezultate.
Prema Europskoj komisiji, glavni jezik koji djeca uče je engleski, a uči ga 90 %  djece. Ostali strani jezici koji se uče su španjolski, njemački, francuski i ruski.

Postoji li idealan pristup? Godine igraju bitnu ulogu.

Nakon što ste vi i vaše dijete spremni zaroniti u učenje novog jezika, dolazi sljedeća odluka – koji pristup odabrati?

Dob djeteta presudan je faktor u određivanju najučinkovitijeg pristupa podučavanja engleskog jezika. I upravo zbog toga, dobro je koristiti mogućnost instrukcija engleskog od najranije dobi.

Rano djetinjstvo (3 do 5 godina)

Djeca u ovoj dobi su kao spužve i mogu pasivno upijati jezik. Najbolja metoda je razgovarati s njima na engleskom nekoliko minuta dnevno ili im puštati pjesme na engleskom. 

Dijete treba prvenstveno zabaviti i ostaviti u njemu pozitivne osjećaje povezane s učenjem engleskog.

✏️ Što vježbati?

Počnite jednostavno od temelja. Usredotočite se na jednostavne riječi koje djecu zanimaju kao što su životinje, boje, prvi brojevi do dvadeset ili oblici. Vježbajte s njima, na primjer, zvukove životinja ili vozila.

Usredotočite se na vesele pjesmice i dječje recitacije. Prema British Councilu, recitiranje poznate dječje pjesmice uz pokazivanje na tekst djeci je iznimno zanimljivo jer otkrivaju da mogu pročitati nešto na engleskom.

Bajke i slikovnice na engleskom. Pokušajte engleski učiniti što zabavnijim za djecu. Neka čitaju svoju omiljenu slikovnicu na engleskom. Popularni su, na primjer, Peppa Pig ili Paw Patrol, koji imaju vlastitu jezičnu mutaciju na hrvatskom i engleskom također. 

Budući da djeca svoje priče na hrvatskom često znaju napamet, bez problema će ih savladati i na engleskom.

🎒 Kako izgleda učinkovit pristup nastavi?

  • Rima i pjesme
  • Slikovnice na engleskom
  • Bajke i igre
  • Prvi intervjui
Siterice.hr savjet
Također je važno promatrati koliko se dijete koncentrira ili percipira. Čim dijete prestane paziti, pokušajte promijeniti aktivnost i umjesto slušanja, na primjer, pričajte ili se igrajte. Ako ni promjena ne pomaže, uzmite pauzu. Važno je ne forsirati dijete i pustiti ga da odabere. 

Osnovnoškolska dob (6 do 11 godina)

Mladi školarci mogu mnogo više. Mogu se dulje koncentrirati, surađivati ​​i postavljati pitanja ako nešto ne razumiju. 

✏️ Što vježbati?

Razvijajte vokabular u svim smjerovima. Proširite vokabular u područjima koja djeca već poznaju. Dodajte im egzotične životinje u vokabular te se usredotočite na ključna područja kao što su obitelj, hrana i piće, mjesta, veći brojevi i slično. Idealno bi bilo raditi na riječima koje djeca uče u školi i pokušati ih vježbati kod kuće na zabavan način. 

Uključite i obrazovne videozapise u nastavu. Veliki broj ovakvog sadržaja možete pronaći na YouTubeu. Za mlađu djecu to može biti, primjerice, engleski kanal Singsingh, gdje uz pomoć priča i pjesama uče, ne samo nove riječi, već i logiku sastavljanja rečenica.

Čitajte engleske bajke. Čitanje prije spavanja ima nebrojene dobrobiti. Ako djeca znaju svoje omiljene bajke na hrvatskom napamet, pokušajte prijeći na englesku verziju. Prvo počnite s jednostavnim pričama, a zatim možete prijeći na složenije.

Engleski kroz igru. Napravite okvir s čarobnim riječima. Uvijek postoji više od jednog načina da se opiše osoba ili predmet. Zahvaljujući ovoj igri, djeca uče ne samo pridjeve, već i sposobnost objašnjavanja stvari. 
Marta Š.
Mama iz Facebook grupe Instrukcije Hrvatska
Kod nas se svi crtići gledaju na engleskome i vidim da je to doprinijelo sjajnom izgovoru i razumijevanju engleskog već od treće godine. Moje obje cure, Mirta (4) i Kiara (7) tijekom igre često komuniciraju na engleskom također jer im je to "cool", fora... Znamo se često i zajedno igrati kafića negdje na plaži gdje je sve puno turista, pa njih dvije glume strankinje, a ja konobaricu (eto ako nekom zatreba ideja za zanimljivo učenje 😂).
🎒 Kako izgleda učinkovit pristup nastavi?

  • Igre i natjecanja
  • Čitanje prvih knjiga 
  • Slušanje jednostavnih razgovora
  • Razgovori o odabranim temama

Predadolescencija do puberteta (12 do 15 godina)

S djecom starije dobi, najviše ima smisla pratiti školski program. Ovdje čak i složeniji elementi dolaze u obzir, kao što je ispravna uporaba rečeničnih konstrukcija, uporaba ispravnih vremena, modalnih glagola ili uvjetnih rečenica.

Ako smatrate da ne možete ili čak ne znate dovoljno dobro objasniti te stvari svome djetetu, poduke su idealan izbor za pomoć vašem djetetu. U školi ritam nastave ponekad zna biti prebrz i nije uvijek za svakoga, stoga individualna poduka engleskog jezika može donijeti osjetan napredak.

✏️ Što vježbati?

Usredotočite se na ono što dijete zanima. Kako bi dijete uživalo u nastavi ili vježbanju, važno je fokusirati se na teme koje ga prirodno zanimaju. Učiti ih prezentu iz udžbenika ne zvuči baš najzabavnije, ali voditi putopisni razgovor s predavačem o godišnjem odmoru u prezentu? Zvuči bolje, zar ne? 

Nemoj se prestati igrati. Igre su izvrstan način motiviranja učenika za učenje. Postoje mnoge interaktivne igre na mreži koje možete koristiti za vježbanje engleskog. Jeste li čuli za Kahoot ili Quizlet? Ove igre uključuju pitanja, zagonetke, kvizove i druge zabavne aktivnosti koje pomažu u jačanju vokabulara i gramatike.

🎒 Kako izgleda učinkovit pristup nastavi?

  • Tematska nastava za razgovore i međusobne rasprave 
  • Opisne kartice
  • Vježbanje pravopisa i pravilnog izgovora "th"
  • Modeli testova za uvježbavanje prijedloga, brojeva i drugih dijelova govora ili nepravilnih glagola

Tinejdžeri (od 16 do 18 godina)

Tinejdžeri već znaju prepoznati koje im stvari u engleskom jeziku predstavljaju problem i koje su im mane na koje bi se bilo dobro fokusirati. Ujedno ovdje počinju i pripreme za maturu što može biti još jedan motiv za podučavanje engleskog jezika.

✏️ Što vježbati?

Uključite modernu tehnologiju u svoju praksu. Postoje bezbrojne mobilne aplikacije koje nude interaktivne lekcije, igre i vježbe za vježbanje vokabulara, gramatike i drugih jezičnih vještina. Popularne aplikacije uključuju Duolingo, Memrise ili DuoCards. 

Vježbajte u stvarnim situacijama. Uključite dijete u autentične jezične situacije u kojima svoje jezične vještine može primijeniti u praksi. Ove simulacije mogu biti u obliku intervjua, igranja uloga, prezentacija ili pisanja e-pošte.

Kontekst je važniji nego ikada. Povežite engleski sa situacijama iz stvarnog života koje su relevantne za tinejdžere (i njihovu budućnost). To će im pomoći u korištenju engleskog jezika u svakodnevnom životu.

Prođite kroz krugove mature i usredotočite se na one koji su najsloženiji i mogu uzrokovati nepotreban stres na ispitu. Redovitom pripremom i ponavljanjem dijete stječe ne samo znanje, već i samopouzdanje u izlaganju zadane teme. 

🎒 Kako izgleda učinkovit pristup nastavi?

  • Razgovori o temama iz maturalnih krugova
  • Čitanje složenijih knjiga na engleskom jeziku i naknadna analiza
  • Gledanje filmova i serija s engleskim titlovima i naknadni razgovor 
  • Uvježbavanje gramatike iz testova prethodnih godina mature 
  • Izrada prezentacija i životopisa
Instrukcije iz engleskog nisu samo rješenje za roditelje koji ne znaju engleski ili ga slabo poznaju, već i za one koji nemaju vremena za redovitu praksu. Dosljednost u učenju novog jezika jedan je od glavnih stupova uspjeha.

Podučavanje engleskog jezika za maturu može pomoći djeci ne samo da nauče gradivo koje im je potrebno, poboljšaju školske rezultate, već im daju hrabrost za govor i osjećaj samopouzdanja u razgovoru, za što nažalost u školskom planu i programu nema dovoljno vremena.

Kada je dijete izloženo razgovoru bez mogućnosti traženja riječi, dolazi do toga da dijete “blokira” i ne može govoriti. 

Izgradite kod djece pozitivan stav prema učenju jezika

Osnovni cilj je kod djece stvoriti pozitivan odnos prema jeziku te podržati njihov interes i radost učenja. Kombinacija razigranog pristupa i redovitog vježbanja engleskog pomoći će u stvaranju čvrstih temelja za razvoj jezika. 

Engleski djeci otvara vrata za nove mogućnosti u budućnosti, sposobnost komuniciranja diljem svijeta i bolje prilike za posao u budućnosti.