Kako naučiti štene da ne grize?
Griženje je prirodna stvar za štence jer zapravo tako otkrivaju svijet oko sebe. No, iako je to na neki način normalno ponašanje, važno ih je na vrijeme naučiti da zube ne koriste na pogrešan način. Bez pravilne obuke, griženje može postati problem kako štene raste što može dovesti do neugodnih ili čak opasnih situacija.
Rano usvajanje pravilnog ponašanja ključno je za sigurnost, ali i socijalizaciju psa. U ovom članku saznat ćete zašto štenci grizu i kako ih naučiti da prestanu, postavljajući temelje za zdravu i sretnu budućnost vašeg ljubimca.
Zašto štenci grizu?
Iako štenci u pravilu ne grizu iz zle namjere, bitno je razumjeti potencijalne razloge zbog kojih se to događa kako biste ih mogli pravilno tretirati:
- Nelagoda zbog rasta zubi: Kada štenci prolaze kroz fazu izbijanja zubi, to može biti bolno i neugodno za njih. Zbog toga često grizu stvari (pa čak i ljude) kako bi si ublažili bol i smirili desni.
- Traženje pažnje: Štenci ponekad grizu kako bi privukli vašu pažnju. Ako im je dosadno ili se osjećaju zanemareno, griženje postaje način da vas natjeraju da obratite pažnju na njih. Postoji mogućnost i da trebaju obaviti nuždu, ali još nisu naučili kako to pravilno pokazati, pa pokušavaju privući vašu pozornost na ovaj način.
- Previše uzbuđenja tijekom igre: Kad se štenci previše uzbude dok se igraju, često zaborave granice i počnu gristi. Ovo je posebno uobičajeno kad se pas igra s djecom ili drugim ljubimcima.
- Alergije: Ponekad pas može patiti od alergija i kroz griženje iskazivati nelagodu. Vrlo često se događa da grize ne samo sve oko sebe, već i vlastitu kožu na mjestu gdje, na primjer, osjeća pretjeran svrbež.
- Pastirski instinkti: Neke pasmine, poput border collieja ili australskih ovčara, imaju izražene pastirske instinkte što znači da im je prirodno da pokušavaju „kontrolirati” kretanje drugih, bilo da se radi o životinjama ili ljudima. Taj instinkt često uključuje lagano grickanje za pete ili odjeću kako bi usmjerili kretanje, slično kao što bi to radili s ovcama u stadu.
- Strah ili tjeskoba: Štenci mogu gristi kada se osjećaju uplašeno ili tjeskobno, kao reakcija na stresne situacije poput glasnih zvukova, novih okruženja ili ljudi. Također, mogu reagirati griženjem zbog separacijske anksioznosti kad ih vlasnik ostavi na čuvanju (naročito prvi put).
Kako spriječiti i zaustaviti griženje?
Učenje šteneta da ne grize može biti izazovno, ali uz strpljenje i dosljednost, možete postići dobre rezultate. Evo nekoliko učinkovitih strategija:
🦴 Nabavite igračke za žvakanje
Osigurajte štenetu dovoljno igračaka prilagođenih za žvakanje, poput gumenih igračaka ili pak užadi s petljom (mnogi štenci obožavaju užad).
Ove igračke mogu zadovoljiti njihovu potrebu za žvakanjem i smanjiti sklonost griženju te će uz sve to pomoći i iritantnoj boli od zubi.
U dobi od otprilike dvanaest tjedana do šest mjeseci, mliječni zubi vašeg šteneta počinju ispadati, a trajni zubi se počinju pojavljivati. To je faza kada će vašem psu biti najbolnije.
Dr. Jerry Klein, glavni veterinar AKC-a, kaže da ćete možda pronaći mliječne zube na podu, ali većinu će štene progutati i to vas ne treba brinuti. Ako neki zubi ne ispadnu uopće, obavijestite veterinara.
Dr. Jerry Klein, glavni veterinar AKC-a, kaže da ćete možda pronaći mliječne zube na podu, ali većinu će štene progutati i to vas ne treba brinuti. Ako neki zubi ne ispadnu uopće, obavijestite veterinara.
🍪 Nagradite
Kada štene igra mirno i ne grize, pohvalite ga i nagradite poslasticom. Povezivanjem mirnog ponašanja s pozitivnim iskustvima učvrstit ćete to ponašanje, a psić će biti i dodatno motiviran da bude poslušan.
Za tu svrhu nabavite slastice koje su isključivo za pse jer odlučite li ga razveseliti nečim, naizgled bezopasnim, poput kockice čokolade ili nekom drugom hranom koja je opasna za pse, to bi moglo biti kobno.
Dobra je ideja i ponuditi neku hladnu poslasticu poput sladoleda za pse jer će goditi bolnim desnima i zubima.
Dobra je ideja i ponuditi neku hladnu poslasticu poput sladoleda za pse jer će goditi bolnim desnima i zubima.
Ipak, oprezno s poslasticama
Iako su slastice sjajan način prilikom učenja i savladavanja neke vještine, bitno je da ne pretjerate. Stručnjaci savjetuju da poslastice smiju zauzimati svega 10 % dnevnih kalorija.
Ako poslastice prelaze taj postotak, prehrana vašeg šteneta postaje neuravnotežena i može negativno utjecati na njegov razvoj. Zato poslastice i nagrade koristite umjereno – samo onda kada za tim zaista ima potrebe.
Ako poslastice prelaze taj postotak, prehrana vašeg šteneta postaje neuravnotežena i može negativno utjecati na njegov razvoj. Zato poslastice i nagrade koristite umjereno – samo onda kada za tim zaista ima potrebe.
🐕🦺 Povećajte aktivnosti i šetnje
Štenad često grize zbog viška energije. Redovite šetnje i igre pomoći će im da se oslobode te “hiperaktivnosti”. Zato je vrlo bitno da štence redovito šećete bez obzira na godišnje doba kako biste im omogućili potrebnu fizičku i mentalnu stimulaciju.
Uvedite i unaprijed određenu rutinu igre, šetnji i odmora. Umorno štene manje će gristi iz dosade ili viška energije.
🗣️Učite psa komandama
Provodite kratke treninge osnovnih komandi, poput “ne gristi”, "sjedi" ili "dođi". Ovo će mu pomoći da bolje razumije kako ste vi ti koji postavljaju granice ponašanja.
Budite dosljedni u svojim reakcijama. Uvijek koristite iste riječi i ton kako biste mu jasno dali do znanja da ugrizi nije prihvatljivo.
🐾 Omogućite druženje s drugim psima
Organizirajte druženja za štence kako bi učili kako kontrolirati svoje ugrize dok se igraju s drugim psima, npr. u parku.
Gledajući kako drugi psi reagiraju na griženje, štene će lakše razumjeti društvene norme i kako pravilno komunicirati.
Psi koji su pravilno i na vrijeme socijalizirani kao štenad manje su skloni problemima s ponašanjem u odrasloj dobi, uključujući agresiju, ljubomoru, strah i bijes.
🫣 Ignorirajte loše ponašanje
Ako štene nastavi gristi unatoč vašim riječima, pokušajte ignorirati njegovo ponašanje. Odmaknite se i ne reagirajte glasno.
Štenci često grizu da privuku pažnju, pa će ignoriranje pomoći da shvate da to ponašanje nije prihvatljivo i da njime neće postići apsolutno ništa.
😍 Stvorite pozitivno okruženje za učenje
Na kraju, stvaranje pozitivnog okruženja za učenje je ono što će igrati ključnu ulogu. Ostanite smireni i izbjegavajte vikanje ili fizičke kazne jer to može pogoršati tjeskobu i zbunjenost šteneta. Postepeno izlažite štene situacijama koje ga potiču na griženje kako bi se priviknulo i smanjilo svoju reakciju.
Ako štene odrasta s djecom, važno je poučiti djecu kako se ponašati nježno prema njemu. To uključuje korištenje smirenog glasa, izbjegavanje naglih pokreta i pravilno pokazivanje ljubavi (bez agresije i grube igre).
Poveznica našeg ponašanja s ugrizom
Istraživanje naglašava važnost ljudskog ponašanja u kontekstu ugriza pasa. U mnogim slučajevima, način na koji ljudi komuniciraju s psima može značajno utjecati na vjerojatnost ugriza.
Djeca su često najizloženija riziku jer ne razumiju znakove stresa ili nelagode kod pasa te ne znaju prestati kada to postane važno.
Djeca su često najizloženija riziku jer ne razumiju znakove stresa ili nelagode kod pasa te ne znaju prestati kada to postane važno.
Što ako pas ugrize za vrijeme igre?
Ugrizi tijekom igre nisu ništa neuobičajeno, no bitno je prepoznati razliku između razigranog i agresivnog ugriza.
Ako vas samo okrzne, dakle potpuno slučajno bez zadržavanja ugriza, možete izignorirati ovo.
Ako primijetite da vaše štene ugrize previše jako, reagirajte tako da ispustite visok uzvik, poput "au!" jer to će psa zaustaviti i shvatit će da se nešto dogodilo. Nešto neprimjereno.
Nakon što to učinite, obavezno prestanite s igrom na trenutak. Ova pauza šalje jasnu poruku vašem štenetu da ugriz dovodi do prekida zabave i interakcije. U osnovi, učite ga da je ugriz način na koji se igra završava čime mu pomažete razumjeti da treba paziti na svoje ponašanje tijekom igre.
Štene ne prestaje gristi? Vrijeme je za pomoć!
Ako vaše štene ne prestaje s ugrizima unatoč vašim treninzima, možda je vrijeme da potražite stručnu pomoć. Evo nekoliko znakova koji ukazuju na to:
- Neprestano griženje unatoč redovitom treniranju.
- Abnormalna agresija prema ljudima ili životinjama.
- Ekstremni strah ili anksioznost u raznim situacijama.
- Stalna destrukcija namještaja ili stvari.
- Nema niti minimalnog poboljšanja u ponašanju.
- Teškoće pri upoznavanju s drugim psima ili ljudima.
- Neprestano hiperaktivno ili neuračunljivo ponašanje.
Ako primijetite ove probleme, ne ustručavajte se potražiti pomoć od profesionalnog trenera koji će znati kako pristupiti psiću i riješiti ovaj problem na sreću i zadovoljstvo vas i vašeg psića.
Često postavljana pitanja
-
Mogu li se igrati “povuci-potegni” igara sa svojim štenetom?
Da, ove igre mogu biti izvrstan način da vaše štene potroši energiju na pravi način. To im omogućuje da vuku i grizu igračke umjesto zabranjenih stvari poput odjeće. Ove igre su također prilika da naučite svoje štene da ispušta igračke na komandu. -
Koliko često trebam trenirati svoje štene?
Planirajte trenirati svoje štene u kratkim sesijama od 5 do 10 minuta, dva do tri puta dnevno. Često i pozitivno treniranje pomaže jačanju dobrog ponašanja bez preopterećenja šteneta. -
Kada će moje štene prestati gristi?
Većina štenaca prestaje s ugrizima kako odrastaju, obično između 6 mjeseci i 1 godine starosti. Dosljedna obuka i socijalizacija pomoći će ubrzati ovaj proces, ali strpljenje je ključno.